Viru toidu kohvikutepäev oli edukas

Põhjarannik kajastab Viru Toidu kohvikute päeva (autor Sirle Sommer-Kalda)
VIRU TOIDU KOHVIKUTE PÄEV 18.07.2020

Kõige rohkem oli osalejaid Lüganuse ja Alutaguse vallas
Kohaliku toidu austajate pidupäev
MTÜ Kohalik Toit kutsus laupäeval esimesele Viru Toidu kohvikute päevale, mil tosinas kohvikus pakuti Virumaal toodetud, korjatud ja valmistatud toitu. Kohvikute päev ajastati avatud talude nädalavahetusele, kui rahvas
oli niikuinii liikvel.
MTÜ Kohalik Toit juhatuse liikme Sigrid Välbe sõnul ületas kaksteist kohvikupidajat esimese korra kohta
korraldajate ootusi. “Osalesid ju ka need, kes ei ole võrgustiku liikmed ja reageerisid, sest on tahe teha,” lisas ta.
Laupäeva südapäeval valitseb Sigrid Välbe ja Janner Eskori mereäärses kodus kerge kaos. Perenaine
tunnistab, et oleks tahtnud kodukohviku avamise väljahõigatust kahe tunni võrra edasi lükata. Aga midagi pole parata:
rahvas on kohal ja valmis kõike head ja paremat vastu võtma ning ootamise järel seda ka saab.
“Ma loodan, et kellelgi ei ole kiire, sest me oleme praegu natukene peata,” vabandab Sigrid Välbe.
Meeldiv kaos
“Kell 11 mõtlesin, et ei ole mõtet enam joosta, sest niikuinii ma oma jooksmisega kusagile ei jõua. Seisin keset hoovi ja küsisin, kas mul on kõike seda vaja, kas ma tõesti pean oma puhkepäeval tegelema selle kaosega ja endale jama kaela tõmbama, aga tuleb välja, et peab,” naerab ta.
Sigrid täpsustab, et kui ta oleks saanud eelmisel päeval kodus olla ja rahulikult ette valmistada, oleks kõik olnud kontrolli all. Aga ta oli reedel tööpostil − oma 5 Kopika lõunabufees Kiviõlis. “Tõusin kell 5.15, olin päev otsa tööl ja sain hakata ettevalmistusi tegema alles õhtul.” Kodukohvik Kõrkkülas pole aga bufee stiilis, vaid kannab nime Vana Purtse kohvik, sest Sigridi karjäär toitlustajana algas Purtse kindluse restorani perenaisena. Nii saab Purtse kindluse rentnike koduõuel nostalgitseda restorani kunagiste menutoitudega, näiteks kartuli-pirnipüreesupiga, mida serveeritakse külmsuitsulõhega, ja kamajäätisega. Alates juulist on Purtse kindluse kelder von Taube nimelise restoranina uuele elule ärganud. “Ise pole me uude restorani veel jõudnud. Mõtlesime, et anname Mihklile [peakokk Mihkel Luus − toim.] aega natukene atra seada. Aga usaldus on olemas, sest ta on loominguline,” ütleb Sigrid. Tundub, et Purtse vana kohvik elab paljude inimeste mälestustes edasi, sest Janner võtab muudkui tellimusi vastu. “Maitsevett ja leiba saab ise võtta. Veini ja õlut peab küsima,” tutvustab peremees kodukohviku kodukorda. Sigrid püüab kõik tellitud road 14aastase tütre Betra abiga taldrikutele võluda. Ainus pereliige, kellel aega laialt käes, on hiiglaslik perekoer Gucci, kes iga saabuva auto peale väravasse jalutab ning külalised edasi juhatab. Paistab, et ka kodukohviku külastajad ei kiirusta, vaid kasutavad ooteaega kaunis koduaias ringi jalutamiseks, Gucci paitamiseks ja omavahel suhtlemiseks.
Kui kutsutakse, siis tullakse
Kaja Toikka teab, mida tähendab kodukohviku pidamine, aga seekord naudib ta imelist suvepäeva kodukohviku külalisena “Eelmisel suvel sai ise Lüganuse valla kohvikute päeval kaasa löödud, meil oli kohvik naabrite õues. See oli ikka täitsa festival. Meil oli pillimees ja mõned rahvatantsijad ka, nii et päris pidu oli,” meenutab ta. Laupäeval on ta võtnud plaani, et käib pärast Kõrkküla läbi kõik koduvalla kohvikud. Nii on asja veel Maidlasse, Sondasse, Lüganusele ja Varjale. “Ainult toidu pärast võib-olla ei käiks, aga just kohad on põnevad,” põhjendab Kaja, kes on kunagi avatud talude päeval sattunud Sigridi ja Janneri naabrite juurde Raja tallu, aga nende koduõuele mitte. “Teiste koju tuled ikka siis, kui kutsutakse.” Janner arutleb, et normaalsed inimesed käivad ise nädalavahetusel mööda kohvikuid ja talusid. “Meie pidime ikka ise tegema, kuigi toitlustamisest peaks olema siiamaani!”
Sigrid möönab, et oleks võinud ise ringi käia küll, aga ta on MTÜ Kohalik Toit juhatuse liige. Ja kui juhatus otsustas
Viru Toidu kohvikute päeva korraldada, tegi ta ettepaneku osaleda ka oma kodustele. “Selle peale ütles Janner: “Muidugi
osaleme, ma ostan uue grilli.” Nii see läks. Kõige tähtsam ongi tahe teha, mitte niivõrd see, kuidas välja kukub.”
Tahe teha paistab välja ka Maidlas Nurme 9 kodukohvikus Purtse jõe ääres.
Mullu suvel käsi valgeks 
“Osalesime eelmisel suvel Lüganuse valla kodukohvikute päeval ja meil läks väga hästi. Arvasime, et meie kodust käis läbi 200-250 inimest. Nüüd hüppasime Viru Toidu ree peale,” selgitab perenaine Kerli Vinni, kes muidu toitlustamisega ei tegele, vaid töötab hoopis lasteaiaõpetajana. “Ema armastab, kui käib külalisi,” selgitab peretütar Marleen Veber, kes kogub hobikorras küpsetajana tuntust Leenu’s Bakery nimel all ning lõi hea meelega kampa. “Pole probleemi, meil on ju suur aed ka ja võime lubada suurt hulka inimesi. Valla üritus tuleb jälle augusti lõpus, aga praegu on ilusam aeg külalisi vastu võtta,” ütleb ema Kerli. Tütre isuäratavate kookide kõrval torkavad menüüs silma krõbedad räimed mädarõikakastme ja koduleivaga. “Purtse kaluritel oli eelmine reede viimane püügipäev. Täiesti juhuslikult helistasime eelmisel õhtul, et tahame rannast räime osta. Kui kohale läksime, siis mehed ootasid, viimane kümme kilo kasti põhjas,” pajatab kodukohviku perenaine. Lisaks kohapeal einestamisele on võimalik kohalikku kraami kaasa osta. Kaasamüügisahvrist saab varuda näiteks värsket pasteeti, juustumoosi ja värsket soolakurki. Müügil on ka oma kandi inimeste mesi, kanamunad ja käsitöö. “Kõik oli väga maitsev, aitäh,” tänavad kodukohviku külalised edasi liikudes. “Näeme jälle augustis valla kodukohvikute päeval!” on lahked võõrustajad taas valmis oma koduaeda avama.