Õppereisil E-world energy & water 2025 messil Essenis

Õppereisil E-world energy & water 2025 messil Essenis

Virumaa Koostöökogu ja Jõgevamaa Koostöökoda külastasid üheskoos 10.-13. veebruaril 2025 E-world energy & water 2025 messi Saksamaal Essenis. Euroopa juhtiv valdkondlik ärimess ühendas energiakaubanduse, energiatootmise, salvestuse ja energiateenuste valdkonnad. Näha sai võimalusi, mida turul pakutakse, ehk tulevikku, kuhu energiatööstus on teel.

Esseni messikeskuse viies hallis oli väljas 980 eksponenti 35 riigist, statistika järgi kogunes külastajaid rohkem kui 70 000 kokku 77 riigist. Eksponentide seas leidus ka vähemalt kaks Eesti ettevõtet tarkvaralahenduste valdkonnas.

Messi põhisõnum oli ehk see, et Euroopa vajab turvalist ja taskukohast energiat. Siinkohal hakkas silma, et mistahes kogukondi ehk asustusüksusi vaadeldakse kui tervikuid, kus energia toodetakse  erinevatest allikatest ning kasutatakse salvestussüsteemide ja automaatika kaudu maksimaalselt ära. Teiseks hakkas silma, kui palju tegeleti võrguga, ehk ülekandeliinidega. Kolmas tasand on energiakaubandus, kuidas toodetud energia lõppkliendini jõuab. Seega on edu võti energiaallikate mitmekesisuses ning digitaliseerimises. Riigid on sätestanud kliimaeesmärgid ja neid saab järgida üksnes paindlike süsteemide ning targa tarbimise kaudu. Kas see kõik lõpptarbijate kulusid vähendab, sh tõstab majanduse konkurentsivõimet, kuigi seda hõigati mitmel pool välja, on iseasi. Tõsine probleem tekib siis, kui energiavaesus jõuab 10-20%-ni EL elanikkonnast.

Eksponentide stende vaadeldes hakkas silma reklaamsõnumite keskendumine tulevikule. Pigem rõhutasid need koostööd ja kvaliteeti, mitte polnud üksnes kaunid loosungid. Ilmselgelt areneb valdkond ülikiiresti ning juhitamatute võimsuste osakaal järjest kasvab. Küsimus on selles, kui efektiivsed ja jätkusuutlikud on nad võrreldes juba tuttavate juhitavate võimsustega.

Messipäevi täitis sisukas seminaride programm, mis jagunes nelja teema vahel: uued energiasüsteemid, muutused, vesinikulahendused ja tulevikufoorum. Kuna vahetult enne messi toimus Baltikumi sünkroniseerimine Euroopa energiasüsteemiga, oli teise päeva kavas ka selleteemaline ettekanne koos paneelaruteluga pealkirjaga “The Baltic Grids Disconnect From Russia: From BRELL to ELL….Why, When and How?” Rõõmsal meelel kirjeldati, kuidas protsess algas tegelikult juba 2009. aastal ja muidugi sisaldas ohte ning väljakutseid, seda just vahetult enne, aga üheks võtmeteguriks oli digitaliseerimine. Paneelis rõhutati, et muutus annab võimaluse laiendada kohalikke elektritootmise võimalusi. Ilmselge oli ka see, et Euroopa jaoks oli see oluline samm, projekti maksumusest 75% ehk 1,2 miljardit eurot tuli EL rahastusest.

Kokkuvõtteks võib öelda, et mess näitas kuidas võimalikult mitmekesiste allikate koostoimes energiat saada ja efektiivselt tarbida. Muidugi rõhutati, et digitaliseerimine on tuleviku edu võti. Aga nagu oli ühe messistendi lööklause, et kui sa tahad kujundada tulevikku, pead valima sobivad tööriistad.

Õppereis toimus LEADER-koostööprojekti „Inspireerime väiketarbijaid rakendama sobivaid taastuvenergia lahendusi“ raames, mille partnerid on Pärnu Lahe Partnerluskogu, Jõgevamaa Koostöökoda ja Virumaa Koostöökogu.