Käesoleva aasta alguses avanes toetusmeetme „Piirkondlike algatuste toetus õiglaseks üleminekuks“ keskmise suurusega projektide taotlusvoor. Kiviõli I Keskkooli, Lüganuse Kooli, Kiviõli Vene Kooli ning MTÜ Virumaa Koostöökogu koostööna töötati välja projekt „Lüganuse valla õpilaste hõivamine kliimaneutraalsuse alast teadlikkust edendavatesse õppeprogrammidesse.“ Tänaseks on projekt saanud rahastuse summas 60 655 eurot, millele lisandub omafinantseering.
Projekti tegevustesse hõivatakse Kiviõli Riigikooli 1.-12. klassi ning Maidla Kooli 1.-9. klassi õpilased. Ühtekokku on projekti tegevustesse plaanis kaasata vähemalt 540 Lüganuse valla noort. Õppeprogrammide sihtkohtadeks on SA Eesti Kaevandusmuuseum, Rakett69 Teadusstuudiod, AHHAA Teaduskeskus, Tartu Loodusmaja, TalTech ja Tartu Ülikooli Uurimislabor. Kõik õppeprogrammid on tihedalt seotud õppetööga, käsitledes nii energeetika, keskkonnateadlikkuse, kliimaneutraalsuse, rohetehnoloogia, ringmajanduse, kui keskkonnaprobleemide temaatikat. Samas toetavad õppeprogrammid karjääritemaatikat ning õppuri õpiteekonna arengut, arendades meeskonnatöö- ja enesejuhtimise oskust ning analüüsivõimet.
Kiiresti muutuvas maailmas peame tagama, et meie noored õpiksid olema enesetõhusad ja ennast juhtivad, rakendaksid kriitilist mõtlemist ning oskaksid leida probleemidele parima toimiva lahenduse. 21. sajandi oskusteks on loovuse, ettevõtlikkuse, koostöö- ja suhtlemisoskuse arendamine. Õpikust saab küll lugeda laboris kasutatavatest seadmetest ning töötavatest inimestest, kuid ise laborandiks kehastuda ning erinevaid praktilisi ülesandeid lahendada on hoopis midagi muud. Bloomi taksonoomia alusel suudab õpilane omandada kuulamise kaudu 5% ja lugemise kaudu 10% infost, samas näitlikustamise, diskussiooni ja praktilise tegevuse tulemusena kuni 75% õpitust ning ise õpetades kuni 90% teadmistest. Õppekäik ongi üks õppimise vorm, mille raames õppija näeb, kuuleb, praktiseerib ja analüüsib. Seega on õppekäik üks parimaid võimalusi õpilase silmaringi avardamiseks ning teadmiste pagasi rikastamiseks.
Projekti kaasrahastab Euroopa Liit. Projekti teostab MTÜ Virumaa Koostöökogu koostöös Lüganuse Vallavalitsuse, Kiviõli Riigikooli ja Maidla Kooliga.
Kristiine Meister
Arendusspetsialist
Lüganuse Vallavalitsus