UUDISED


Taluturg tõestas kohaliku toidu menu - Põhjarannik
lisatud 26.08.2013

Eelmisel laupäeval esimest korda peetud Jõhvi taluturul leidsid nii kauplejad kui ostjad, et oranže telke võiks juurde tulla ja kohaliku toidu turg kasvada.

“Hinnad on ikka palju odavamad kui Jõhvi turul. Näiteks peedikilo maksab Jõhvi turul 70-80 senti, aga siin ainult 30 senti,” kiitis juurikajahile tulnud pensionär Salme.

Hindadega oli rahul ka Svetlana, kes varus boršikraami ja rõõmustas selle üle, et leti taga askeldasid nooremad müüjad kui turul tavaliselt.

Karin degusteeris koduleiba ning valis tavalise, ilma igasuguste lisanditeta. “Väga maitsev ja kohev,” kiitis ta.

Jõhvilanna tervitas taluturu ideed ja lootis, et sellest saab traditsioon. “Kindlasti võiks turg laieneda. Näiteks on puudu juustutooted, samuti ei näe koduaia pirne. Ma ei ole muidu turuinimene, aga siia tulin hea meelega. Meeldib, et taluturg on keset linna.”

Voka maheettevõtte Green Souplin asutaja Erelin Zirk kauples ökoseepidega, aga ka tuttava korjatud pohladega. “Kõik ostjad kiidavad, et taluturg on tore ja lahe. Enamik tuli siia teadlikult,” rääkis Zirk, kes ruttas turult Narva linnuse Põhjaõuele seebikoda läbi viima.

Toila leivaküpsetaja Piret Toovis kiitis kauba head minekut. Kaasaküpsetatud leivad leidsid ostja poolteist tundi enne turupäeva lõppu. Mitut sorti leibade kõrval sai mekkida apelsini- ja jõhvikatükkidega polentaküpsiseid. “Tänu koostises olevale maisimannale krõbisevad küpsised hamba all ja poest selliseid ei saa,” kinnitas hobikokk.

Tuleb ka talupood

Nii Zirk kui Toovis hakkavad oma kaupa müüma ka peagi avatavas Promenaadi talupoes, mis avab uksed Jõhvi kesklinnas Tartu mnt 2.

Talupoe rajaja Mihkel Olt arvas, et turg ja pood täiendavad teineteist: kui kauplus on avatud aastaringselt ja iga päev, siis turg hooajati ning ainult laupäeviti. “Täna on müük läinud isegi üle ootuste hästi. Hinnad on mõistlikud, sest eesmärk on ju see, et kohalikud inimesed sööksid kohalikku toitu. Ei ole mõtet hindu üles kruvida,” rääkis OÜ Erra Agro toodangut müünud Olt.

Taluturu korraldaja, MTÜ Kohalik Toit juhatuse liige Aigi Kullerkupp hindas hinnataseme kohalikele tarbijatele jõukohaseks. “Käisin just Tartu Lõunakeskuse juures tegutsevat taluturgu vaatamas ja võin kinnitada, et meil on hinnad ikka hulga odavamad. Meil ongi põhimõte, et otse tootjalt tarbijale: sa oled kauplejana kõige käidavama koha peal ja saad tarbijana seda, mis on kodu kõrval kasvatatud.”

Kullerkupp kinnitas, et kauba päritolu on sada protsenti idavirumaine. “Oleme eelnevalt tootjad ja toitlustajad üle kontrollinud. Taluturg on mõeldud just sellistele tarbijatele, kes tahavad kindlasti süüa kohalikku toitu.”

Võimalus laieneda

Jõhvi keskväljakul on taluturu telk püsti igal laupäeval kell 9-13 kuni oktoobri lõpuni. Tuleval aastal loodetakse alustada varakevadel ja lõpetada hilissügisel.

“Võtsime riski ega oodanud, millal promenaadiehitus lõpeb, sest ei tahtnud tipphooaega mööda lasta. Lähiajal teeb kaubanduskeskuse Tsentraal omanik ka platsi korda ja ümbrus muutub meeldivamaks,” rääkis Kullerkupp.

Tema sõnul soovisid nii kauplejad kui ostjad, et turg edaspidi kasvaks. Juba seekord jäi ruumipuudusel osa kauplejaid ukse taha.

“Alustasime kahe telgiga, et näha, kas kohalikule toidule on tarbijaid. Kui on nõudlus, siis loomulikult areneme edasi ja ostame järgmisel hooajal telke juurde.”

MTÜ Kohalik Toit algatasid kaks Leaderi tegevusgruppi – MTÜ Kirderanniku Koostöökogu ja MTÜ Virumaa Koostöökogu -, suurendamaks tarbijate huvi kohaliku toidu vastu. Praegu on mittetulundusühingus 16 liiget, kes toodavad toidukaupu ja toitlustavad.

Sirle Sommer-Kalda


Jõefestival PurFest KESKKONNASEMINAR 12.08.2013
lisatud 05.08.2013

PurFest

Jõefestival

12.-17. august 2013

KESKKONNASEMINAR

12. augustil kell 13 - 17 Lüganuse kooli pargis

moderaator Kaja Kreisman

 

12.45  saabumine ja kohvilaud

13.00  Indrek Tamm, AS Maves

“Ülevaade põlevkivitööstuse mõju all olevate Purtse

jõe vesikonna veekogumite seisundist”

13.30  Jaak Truu, keskkonnatehnoloogia professor,

Tartu ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituut

“Põlevkivitööstuse reostus jõgedes ja nende seisundi

parandamise võimalused”

14.00  Kalmer Sokman ja Merilin Keerme, Eesti Energia

“Kohtla jõgi ja põlevkivikaevandused”

14.30  Raimo Jaaksoo, keskkonnaministeeriumi jäätmeosakonna spetsialist

“Kohtla-Järve poolkoksiprügila sulgemise projektist,

selle eesmärkidest, tehnilistest lahendustest

ja elluviimisest”

15.00  Peep Siim, keskkonnaministeeriumi veeosakonna projektide

büroo nõunik

“Saastunud pinnasega alad Eestis”

15.30  Igor Kazarets, Viru Keemia Grupp

“Tulevikuplaanid ja mõju Purtse jõele”

16.00  Debatt

“Mis ohustab Purtse jõge täna?”


Jõefestival PurFest 12-17.08.2013
lisatud 05.08.2013

 

Jõefestival PurFest toimub seekord neljandat korda ja fookuses on ikka Purtse jõgi.
Programm algab keskkonnaseminariga, mis on sellel aastal keskendunud Kohtla lisajõele ning jätkub kultuuriprogrammiga erinevates Purtse jõega seotud kohtades.

12.08 kell 13-17 Kohtla jõe teemaline keskkonnaseminar
13.08 kell 20 vennad Johansonid Lüganusel
14.08 kell 20 Paabel Erras
15.08 kell 20 teatrietendus "Soolo" Maidlas
16.08 kell 20 Kurjam, Shanon, Metsatöll, tuleskulptuuride šõu Püssis
17.08 kell 20 Taak, Vaiko Eplik, Vennaskond Purtses

http://youtu.be/HfYb7vjyCFM

iise@iise.ee