UUDISED


Viru Toit presidendi vastuvõtul!
lisatud 19.02.2015

 

PÕHJARANNIK: President kostitab virumaiste hõrgutistega

Allikas: Põhjarannik, autor Sirle Sommer-Kalda
11. veebruar 2015. a

Jõhvi kontserdimajas toimuval presidendi vastuvõtul hoolitseb soolaste suupistete eest kaheksa peakokka, kes on jahtinud virumaist toorainet, et tõsta esile kohalikku kööki. Näiteks jõuavad lauale Peipsi latikas ja Narva silmud.

Pealinna hinnatud restorani Mekk peakokk, Vokast pärit Rene Uusmees ütles, et lööb tänavusel vastuvõtul kaasa just seetõttu, et see toimub Ida-Virumaal. "Soovin, et Ida-Virumaa ja siinne köögikultuur tuleksid rohkem esile."

Kõik kaheksa peakokka valmistavad vabariigi aastapäevaks ette 3-4 suupistet. Uusmees kasutab ühes Konju mõisa kitsejuustu ja teises Narva silmu. "Kolmas suupiste on vinnutatud veiselihast, mida serveerin mädarõika ja siiakala marjaga, mis lisab natuke slaavi hõngu," rääkis ta.

Kohalikku konteksti püüavad rõhutada teisedki peakokad. Kui selgus, et tänavune presidendi vastuvõtt peetakse Jõhvis, pöördus Virumaa toidutootjaid, -töötlejaid ja toitlustajaid ühendav MTÜ Kohalik Toit aegsasti presidendi kantselei poole. Selgus, et kantselei on koostööst huvitatud, ning Kohaliku Toidu kontaktid edastati kokkadele.

"Me ei ole enam viimastel aastatel valinud välja ühte toitlustajat, kes teeb kogu vastuvõtu toidu, vaid pöördume 6-8 peakoka poole ettepanekuga valmistada valik suupisteid. Nii ka sel korral. Kokkadel soovitati kasutada Virumaa väiketootjate pakutavat toorainet," selgitas presidendi kantselei protokolliosakonna juhataja Piret Reintamm Benno.

Annab lisaväärtuse

Presidendi peakokk Taigo Lepik märkis, et kuna aastapäeva tähistamine on viidud Tallinnast välja, annab piirkondliku eripära väljatoomine üritusele lisaväärtuse.

"Igal kokal jookseb läbi Virumaa teema. Kes kasutab kohalikke marju, kes metssiga, kes koha või räime. Ise võtsin näiteks Narva silmu ja Peipsi sibula. Saatsin MTÜ-le Kohalik Toit palve, kas keegi saaks aidata seentega. Äsja sain kontakti Dello pagariäriga Iisakust, kes pakkus oma soolaseeni. Toortatart kahjuks Virumaalt ei leidnud, aga üldiselt läksid otsingud hästi," rääkis Lepik.

BBQ Cateringi peakokk Aleksandr Nikoškov, kes juhatab vägesid Jõhvi kontserdimaja kohvikus Mozart ja TÜ Narva kolledži kohvikus Muna, tõdes, et kõike soovitut ei õnnestunud Ida-Virumaalt leida. "Midagi saime, aga mitte nii palju kui arvestasime. Näiteks jänest ei saanud."

Täpne menüü on saladus

Nikoškovi suupistetes esindavad Ida-Virumaad näiteks Peipsi kuumsuitsu latikas, Narva silmud ja OÜs Sigwar valmistatud peekon.

"Need on põhikomponendid, millest hakkan suupisteid valmistama. Täpset menüüd ei tohi enne vastuvõttu avaldada. Minu huvi oli kasutada virumaist toitu nii palju kui võimalik, aga pidin vaatama ka maksumust. Oleks ka kalamarja võtnud, aga hind piirab. Valisin kõige tuntumad ja minu arvates paremad Virumaa maitsed."

Muu hulgas lähevad Nikoškovil toorainena käiku OÜ Erra Agro kartulid. Ettevõtte juht Mihkel Olt ütles, et kuigi tegemist pole suure kogusega, on emotsionaalselt tore sellisele üritusele oma toodangut pakkuda. "See on hea mõte, et kui vastuvõtt toimub siinkandis, on ka toit kohalikku päritolu. Selle eest korraldajatele ainult kiitus."

President Toomas Hendrik Ilves kutsus tänavusele vabariigi aastapäeva vastuvõtule 860 külalist.


Virumaa koostöökogu TourEstil 2015
lisatud 19.02.2015

Virumaa koostöökogu sai esimese turismimessiproovi.

13. - 15. veebruaril toimunud turismimessil TourEst käis oma piirkonda tutvustamas ka MTÜ Virumaa Koostöökogu, kes jagas boksi Ida-Virumaa turismiklastri ja Narva linnaga ning reklaamis seiklus- ja puhkusevõimalusi Virumaa südames.

Lisaks turismiteenustele tutvustati reedel kohalikku toitu. Virumaa toiduettevõtjatest moodustatud MTÜ Kohalik Toit panustas tooraine või toodetega. Nii sai messiboksis degusteerida  Pagarikoja küpsiseid, Erra Agrole kuuluva Promenaadi talupoe marineeritud kurki, kõrvitsat ja peeti, aga ka õunamahla ja küpsiseid. Toomas Alt panustas vaarikamoosi, Jäägri Grill kopra-, punahirve- ja metssealiha, Sigwar paprikaga seakaela, Konju Mõisa Talu kitsejuustu, Maidla Mõisa Köök silmu ja juustu, Purtse Mõis leiva ja ale-tüüpi õllega. Suupisted tegid valmis Ida-Viru kutsehariduskeskuse noored.

Reedene päev oli eriline ka selle poolest, et messilaval astus üles tõeline üllatus Virumaa südamest - tuntuim kohalik noortebänd The Rising Murphy.

Virumaa koostöökogu juhatuse ja turismiasjaliste ühine otsus oli, et proovime, kuidas messil läheb. Võimalus koos teiste tegijatega minna oli super. Väga palju oli abi Ida-Virumaa turismiinfokeskuse juhatajast Kristina Ernitsast, kelle messikogemuse pagas on väga suur.

Suur tänu Virumaa koostöökogu liikmetele, kes panustasid messi kordaminekule ning tänu kellele on olemas piirkonda tutvustavad liimplokk-kaardid, jalgrattamarsruudid ja suurepärased teenusepakkujad, kes hoiavad Virumaa südame seiklusvõimalused avatuna.

Eriline tänu kuulub teile, OÜ Purtse Mõis, Maidla Mõisa Köök, MTÜ Maidla Noored,  OÜ Pagarikoda, OÜ Tertur, MTÜ Ojasaare Loodusmatk, OÜ Erra Agro, SA Aidu Veespordikeskus, OÜ Puhas Maja, OÜ Mereoja Kämping, MTÜ Konnatiigi Turismitalu, Jäägri Grill, Kõrtsialuse külastuskeskus, MTÜ Rägavere valla huviklubi, MTÜ Mõedaka, MTÜ Purtse Jõe Arenduskeskus, Tuhamäe Hostel ja SA Kiviõli Seikluskeskus


Virumaa Koostöökogul uus liige Kohtla vald!
lisatud 10.02.2015

Virumaa Koostöökogul on põnev aeg tulemas meiega on liitunud Kohtla vald.

30.01.2015 seisuga on Virumaa Koostöökogu juhatus otsustanud vastu võtta liikmeskonda Kohtla valla. Kohtla vallaga lisanudub 1617 elanikku ja territoorium laieneb 101,56 ruutkilomeetrit.

Loe edasi >>